Suaugusiųjų ukrainiečių galimybės mokytis lietuvių kalbos
Švietimo centras, atliepdamas suaugusiųjų ukrainiečių siekį mokytis lietuvių kalbos, 2024 m. kovo – birželio mėnesiais organizavo mokymus, kurie prasidėjo kovą, o baigėsi birželio 11 d. Kaip žinia, lietuvių kalbos mokymo išlaidoms padengti lėšų skyrė Klaipėdos rajono savivaldybė. Lietuvių kalbos mokymo poreikį išreiškė VšĮ „Asterix“ direktorė Anželika Ibrahimova, kuri padėjo sudaryti ir pageidaujančiųjų mokytis sąrašus. Džiugu, kad minėtus kursus baigė 33 ukrainiečiai.
Lietuvių kalbos mokymo kursai padės ukrainiečiams ne tik geriau integruotis į rajono darbo rinką, bet ir įgytos lietuvių kalbos gramatikos žinios bei patobulinti kalbėjimo įgūdžiai pravers kasdieniniame gyvenime. Suprantama, šių kursų dalyviai įgijo tik minimalių lietuvių kalbos mokėjimo žinių, taip pat jiems reikėtų tobulinti ir kalbos vartojimo įgūdžius. Siekiant aukštesnio kalbos mokėjimo lygio, būtina toliau gilinti lietuvių kalbos žinias bei vystyti kalbėjimo gebėjimus.
Švietimo centras užmezgė bendradarbiavimo ryšius su Klaipėdos universiteto Lituanistikos ir užsienio kalbų centru. Vienas iš bendradarbiavimo siekių – padėti ukrainiečiams kuo greičiau integruotis į gyvenimą Lietuvoje, sudarant platesnes ir lankstesnes galimybes mokytis valstybinės kalbos.
Kaip žinia, Lietuvoje gyvenantiems ukrainiečiams vieneriems metams pratęstas terminas išmokti lietuvių kalbą (LRV nutarimas, atidedantis kalbos mokėjimo reikalavimų taikymą ukrainiečiams: „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. gruodžio 24 d. nutarimo Nr. 1688 „Dėl valstybinės kalbos mokėjimo kategorijų nustatymo ir jų taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo (e-tar.lt) https://byt.lt/I8zyR; suvestinė Vyriausybės nutarimo redakcija: https://byt.lt/GiQoE).
Pagal poreikį tolesnių lietuvių kalbos mokymo kursų metu naudojama medžiaga bus orientuojama į valstybinės lietuvių kalbos mokėjimo kategorijų egzaminus, kuriuos kursų lankytojai, pasibaigus kursams, galės laikyti bazinėse mokyklose (šiuo metu bazinės mokyklos funkcijas atlieka Gargždų „Kranto“ progimnazija).
Dėl šios priežasties būtina atlikti analizę apie ukrainiečius, pageidaujančius toliau mokytis lietuvių kalbos. Pateikiame Klaipėdos universiteto Lituanistikos ir užsienio kalbų centro laišką, kuriuo prašoma rajono įmonių pateikti informaciją (https://byt.lt/I81jX.) apie darbuotojų (Ukrainos karo pabėgėlių) poreikį nemokamai mokyti lietuvių kalbos. Kiti kontaktai dėl informacijos pateikimo nurodyti pridedame laiške.