55 imageKlaipėdos rajono senjorams duris atveria Trečiojo amžiaus universitetas. Tokiu užsienio pavyzdžiu jau yra pasekusios daugelis Lietuvos savivaldybių, o nuo spalio mėnesio nemokamai studijuoti galės ir mūsų krašto senjorai. Šią galimybę atveria Klaipėdos rajono švietimo centras. Studijuoti kviečiami visi – aktyvūs bei norintys tobulėti ir atvirkščiai – vieniši ir nusivylę gyvenimu. Rinktis paskaitas šešiuose fakultetuose kviečiami ir tie, kurie visą gyvenimą kaupė tam tikrų sričių žinias, o dabar norėtų savo patirtimi pasidalinti su kitais. Nemokamos studijos truks dvejus metus, o egzaminai bus laikomi, jei studentai norės.

Vyriausiai studentei – 82-eji
Klaipėdos rajono trečiojo amžiaus universitetą (toliau – TAU) steigiantis Švietimo centras neabejoja, kad senjorai su malonumu grįš į studijų suolą. Juolab kad šįsyk tapti studentais gali visi, neišskiriant jau turimos kvalifikacijos, lyties ar socialinės padėties. Svarbiausia – ne jaunesni kaip 50 metų gyventojai. (Vos pasklidus žiniai apie TAU steigimą, Švietimo centras sulaukė vienareikšmiškų vertinimų.) „Visi užsiregistravusieji – motyvuoti, nusiteikę pasisemti žinių. Sulaukiame ir tokių, kurie džiaugiasi išsivaduosiantys nuo rutinos, nes namuose slaugo sergančiuosius ar neturi kitų veiklų“, – pastebi veiklos kuratoriai. Kol kas vyriausia užsiregistravusi studentė – 82-iejų. Mokslo vėlesniame amžiuje verta siekti dėl daugelio priežasčių. Naujos žinios vyresnio amžiaus žmogų ištraukia iš rutinos ir nuobodulio, gelbsti nuo depresijos ir net ligų – Alzheimerio sindromo, sklerozės, o svarbiausia skatina bendrauti ir patirti teigiamų emocijų.

TAU kuruosiantys specialistai yra numatę šešis mokslų sričių fakultetus. Tai Dvasinio tobulėjimo ir psichologijos, Fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos, Kultūros ir menų, Kraštotyros ir turizmo, Užsienio kalbų ir Informacinių technologijų. Daugelio dėstomųjų dalykų paskaitos vyks du kartus per mėnesį, jos truks iki trijų valandų. Tačiau Švietimo centro direktorė Ramutė Sirutienė patikslina, kad užsienio kalbų paskaitos vyks ne rečiau kaip dukart per savaitę, o kompiuterinio raštingumo pradmenų bus mokomi visų fakultetų studentai.

Gaus diplomus
Jau gauta apie 60 prašymų studijuoti. Populiariausi fakultetai – Dvasinio tobulėjimo ir psichologijos, taip pat Užsienio kalbų, Fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos. Tikimasi, kad ilgainiui norą studijuoti pareikš keli šimtai senjorų – tokią patirtį turi kitos savivaldybės. Anot Švietimo centro metodininko Juliaus Adomkaus, šalies TAU mokosi apie 6 000 senjorų, tokias galimybes jie turi ne tik didmiesčiuose, bet ir Palangoje, Kalvarijoje, Rietave.

Kuriamo Gargždų TAU mokymosi programa numatoma lanksti, kuratoriai žada atsižvelgti į pačių studentų poreikius.

Artimiausiu metu, sužinojus būsimų studentų pageidavimus, bus rengiamos studijų programos ir  renkama studijų lektorių komanda. Švietimo centras tikisi pasikviesti šalies universitetų profesorių, docentų, kitų kvalifikuotų specialistų. Šis universitetas tikriesiems nenusileis ir struktūra – kiekvienas fakultetas turės dekanus, kurie bus renkami iš pačių senjorų.  
Paskaitas studentams planuojama rengti Švietimo centro patalpose, bus bandoma bendradarbiauti ir su Gargždų mokyklomis. Studijas paįvairins ir išvažiuojamosios paskaitos – ekskursijos po kultūriškai  ir istoriškai turtingas rajono ar šalies vietoves. Ateityje žadama studijų programas rengti ir atskirose rajono seniūnijose.

„Visus labiausiai domina du dalykai – ar šis mokslas mokamas ir ar vyks egzaminai. Egzaminus organizuosime tik jei patys senjorai norės. Kol kas manome, kad atsiskaityti už įgytas žinias bus galima apklausos būdu, dalyvaujant diskusijose, rengiant konferencijas. Studijos kainuos labai simboliškai – 10-15 litų per metus prašysime pačių studentų kavų ar arbatų  pertraukėlėms rengti“, – tikino R. Sirutienė. Po dviejų metų studentams bus įteikti diplomai.

Klaipėdos rajono savivaldybė Švietimo centro kuriamam universitetui šiemet yra numačiusi 5 000 Lt. Tikimasi, kad tolimesnį senjorų švietimą organizuoti padės Europos Sąjungos finansavimas neformaliajam švietimui, taip pat bus ieškoma partnerių.

Nuomonės:
Regina KUNEIKIENĖ, pagyvenusių žmonių klubo „Užuovėja“ pirmininkė:
– Kodėl nusprendžiau rinktis studijas TAU? Juk tai labai įdomuǃ Galėsime ne tik laiką praleisti, bet tikiu, pasiklausysime įdomių žmonių paskaitų. Tiek to gyvenimo belikę, todėl jis turi būti kuo įdomesnis. Kol kas neramu tik tai, kaip mes, aštuoniasdešimtmečiai, pritapsime prie dar jaunais galinčių vadintis penkiasdešimtmečių. Gal nederėsime? Tačiau registruotis raginu ir savo klubo moteris. Tikiu, kad bus naudinga.

Algimantas BALBUCKAS, gargždiškis:
– Esu pensininkas ir turiu daug laisvo laiko, tad nusprendžiau pabandyti. Nevadinčiau to avantiūra – man tiesiog įdomu. Be to, studijos nieko nekainuos, o naujos žinios visada praverčia. Pasirinkau mokslus dviejuose fakultetuose – Dvasinio tobulėjimo ir psichologijos bei Fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos. Anksčiau dirbau maisto pramonėje, tad su šiomis sritimis neteko susidurti. Nebent tiek, kad visą gyvenimą sportuoju.

Norintieji dalyvauti TAU veikloje, turi užpildyti prašymą – anketą. Joje būtina nurodyti fakultetą, kurio mokymuose pageidaujate dalyvauti ir kitus nurodytus duomenis. Anketą galima rasti internete www.krsc.lt arba kreiptis telefonais 8 46 45 30 67, mob. 8 686 87298. Taip pat galima užeiti į Klaipėdos rajono švietimo centrą, esantį Kvietinių g. 30 Gargžduose. Prašymai priimami iki rugsėjo 22 d.

Jolanta Venskutė
"Banga" Klaipėdos rajono laikraštis
2014 m. rugsėjo 13 d., Nr. 72 (9314)