Balandžio 12 d. , per pavasario atostogas , Klaipėdos rajono švietimo centras organizavo rajono ugdymo įstaigų vadovams ir Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus specialistams edukacinę išvyką į Vilnių.

Šios kelionės planas brandintas jau nuo praėjusių metų rudens, kai trečiojo amžiaus universiteto studentai spalio mėn. susirinko į susitikimą su kraštiečiu, Gargždų miesto  garbės piliečiu, Lietuvos  filosofu profesoriumi  Alvydu Jokubaičiu. Po įdomaus užsiėmimo profesorius pakvietė atvykti rajono švietimiečius į Vilnių.

Kraštietis profesorius A. Jokubaitis buvo šios kelionės globėjas. Jis organizavo susitikimą Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, kur rajono mokyklų vadovus pasveikino šio instituto direktorius profesorius, socialinių mokslų daktaras Ramūnas Vilpišauskas. Po profesoriaus A. Jokubaičio paskaitomis su giliomis filosofo  įžvalgomis apie švietimo situaciją Lietuvoje, kartu nuvykome į Valstybės pažinimo centrą. Profesorius taip pat yra prisidėjęs prie jo kūrimo.

Valstybės pažinimo centras prie Prezidentūros  - moderniausias muziejus Lietuvoje. Čia kiekvienas Lietuvos pilietis gali apsilankyti nemokamai ir per kelias valandas interaktyviai susipažinti su valstybės sandara, svarbiausių valdžios institucijų veikla ir piliečių teisėmis.

Kiekvienas į rankas gavome planšetę, kurios pagalba galima išsamiai ir interaktyviai susipažinti su ekspozicija. Rajono mokyklų vadovai turėjo progą įsitikinti, kad šis centras įdomus ir paaugliams, ir jaunimui, ir vaikams, ir seneliams. Jame galima vesti pačias įdomiausias ir įtaigiausias pamokas jauniesiems Lietuvos piliečiams. Beje, mokinių registracija galima tik nuo rugsėjo mėn. nes visos muziejaus darbo dienos jau užsakytos šalies mokinių grupėms.

Pirmojoje salėje lankytojai susipažino su prezidento institucija, Prezidentūros rūmų istorija, pasižiūrėjo į visus nuo 1990 m. prie valstybės vairo stojusius žmones – Atkuriamojo Seimo pirmininką Vytautą Landsbergį, prezidentus Algirdą Brazauską, Valdą Adamkų, Rolandą Paksą ir Dalią Grybauskaitę. Kitoje salėje sužinoma, kokias galias ir pareigas  valstybėje turi piliečiai. Antrame muziejaus centro aukšte ekspozicija skirta valstybės sandarai pažinti. Parodoma, kokios institucijos veikia Lietuvoje, ką jos veikia, kaip susijusios viena su kita. Taip pat galima pabandyti pačiam sudėlioti valstybės biudžetą klausantis Ingridos Šimonytės komentarų, nusistatyti savo politines pažiūras.

Profesorius A. Jokubaitis pasirūpino, kad jo kraštiečiai galėtų aplankyti Lietuvos didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmų muziejų. Apžvalginėje ekskursijoje gidai pristatė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos ir jos teritorijos raidą valstybės bei Europos istorijos kontekste, supažindino su įspūdingu archeologiniu rezervatu ir autentiškais mūrais, kuriuos gaubia atkurtas Valdovų rūmų pastatas. Valdovų rūmų bokšto apžvalgos aikštelėje ekskursijos  dalyviai pasigrožėjo sostinės vaizdais iš aukščio ir naujai atrado garsius miesto objektus.

Paskutinis kelionės objektas – Nacionalinių saugomų teritorijų lankytojų centras. Tai visi Lietuvos regionai su savo unikalia gamta po vienu stogu. Čia lankytojams patraukliai ir įsimenančiai pateikta informacija apie Lietuvos bei užsienio saugomas teritorijas. Nacionalinio lankytojų centro ekspozicijos tema — „Saugomos teritorijos. Kelionė gyvenimo ratu“, atspindinti gamtos ritmą ir cikliškumą. Ekspozicija – ne tik įdomi turiniu, bet ir stebinanti vizualiais sprendimais. Įėjęs lankytojas pasijunta tarsi gamtos apsuptyje: žolynai, paukščiai, žiogai aplinkui, o užvertus galvą – debesys. Kiekvienas ekspozicijos lankytojas tampa aktyviu dalyviu, galinčiu liesti, klausyti, pajausti. Ekspozicija įtraukia ne tik gamtos mylėtojus, bet ir kiekvieną gamtą mylintį žmogų bei mažuosius lankytojus, kuriems įrengti interaktyvūs žaidimai.

Tikima, kad po šios edukacinės programos „Integruoto ugdymo galimybės naudojant istorinius ir saugomų teritorijų objektus“, į Vilnių riedės ne vienas autobusas su rajono mokyklų mokiniais ir mokytojais, kad prisiliestų prie savo valstybės šaknų, pajustų pasididžiavimą savo šalimi, mokytųsi saugoti ir globoti gamtą.

Už pagalbą kuriant edukacinę programą ir nuoširdų rūpinimąsi kraštiečiais rajono mokyklų vadovai dėkingi Profesoriui Alvydui Jokubaičiui. Spalio mėn. jis lauks atvykstančių į Vilnių  Klaipėdos rajono TAU studentų. Atsisveikindamas Profesorius perdavė parvežti šilčiausius linkėjimus Gargždų „Kranto“ mokyklai – pačiai geriausiai mokyklai pasaulyje, kurią baigė 1976 m.

Prof. Alvydo Jokubaičio tezės apie švietimą
„Ką norime išugdyti? Gamtos užkariautoją, praradusį ryšį su savo šaknimis? Visuomenėje viskas radikaliai keičiasi – šeimos samprata, vaikų darymas, lyties keitimas. Norima išsilaisvinti iš gamtos. Jaunimo supratimas apie pasaulį yra barbariškas. Jaunimas nesuvokia, kas yra laisvė. Mokslas negali paaiškinti žmogaus kaip esybės. Nėra nei saulėtekio, nei saulėlydžio – tik Žemė sukasi... Žmonėse bujoja puikybė ir tai yra blogiau nei nuolankumas. Ar turi Lietuvos švietimas aiškiai apibrėžtą tikslą? Be bažnyčios neturime jokių kitokių  normų reguliuojančių dvasinį gyvenimą. Didžiausia blogybė, kad visuomenė neturi sutarimo taškų – mes esame išsiskaidę ir toleruojame dalykus, kurie anksčiau buvo netoleruojami. Laisvas žmogus turi būti dosnus. Būtina stabdyti vartotojiškumą. Mes ugdome vartojus, o priklausomybė nuo vartojimo nesuteikia žmogui laisvės. Moralės dalykai nesusitvarko savaime – daryti blogį lengviau nei gėrį. Mes nesuvokiame, kas yra laimė, laisvė, demokratija ir tik mirdami visi yra lygūs. Absurdiška teigti, kad pagerėjus ekonomikai ir esanti situacija pagerės savaime. Šiuolaikiniam mokytojui labai sunku , nes nėra sutarimo, kas yra gėris, kas yra blogis. Kiekvienas individas yra gėrio ir blogio matas.“

 

VAIZDO REPORTAŽAS

 

Švietimo centro informacija