Kunigas Kęstutis Palikša yra pasakęs: „Praeitis nėra tik praeitis: buvusių įvykių pasekmės tęsiasi dabartyje. Ateitis irgi nėra vien tik tai, kas dar bus: ji kuriama čia ir dabar.“ Ši mintis puikiai tinka minint artėjantį Lietuvos šimtmetį. Mums, lietuviams, vertėtų susimąstyti ir įvertinti tai, ka turime šiandien, ir kokia kaina tai buvo pasiekta.

Šia iškilminga proga Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos mokytoja ekspertė Vidutė Petrauskienė kartu su kitomis istorikėmis sumanė mokykloje surengti parodą, prie kurios galimybę prisidėti turėjo visa bendruomenė . Ji drauge su bibliotekininke Dalia Žurkauskiene ėmėsi organizuoti šį istoriškai lietuviams brangų reginį. Edukacinės parodos ,,Kalbėk, praeitie, nes tu esi“ tikslas - paskatiniti mokinius, jų šeimas, mokytojus ir jų artimuosius domėtis savo istorija 1870 m.- 1940m. birželio 15d. laikotarpiu ir pateikti parodai istorinių dokumentų. Tai galėjo būti knygos, laikraščiai, nuotraukos, atvirukai, asmens dokumentai, pirkimo-pardavimo čekiai ir daugybė kitų su šiuo laikmečiu susijusių eksponatų. Visi buvo raginami prisidėti prie šios patriotiškos idėjos įgyvendinimo, istorinių įvykių įprasminimo. Parodai įvairių šaltinių atnešė apie 50 žmonių.

Edukacinės parodos atidarymas prasidėjo Justino Marcinkevičiaus eilėmis, kurias skaitė abiturientė Gintautė Rusteikaitė. Visus eksponatus jautriai ir poetiškai pristatė gimnazijos bibliotekininkė D.Žurkauskienė. Turbūt labiausiai intriguojantis parodos eksponatas - nuo 1918 metų pabaigos, kada gyveno Jonas Basanavičius, išlikusi austa Lietuvos vėliava, kurią atnešė gimnazijos matematikos mokytoja Verutė Nekrevičiūtė. Ekspozicijoje dalis šaltinių yra skirti kariuomenei, dalis švietimo sistemai, dalis asmens dokumentams, taip pat  išsiskiria tarpukario atvirukai. Gimnazijos muziejuje  galima išvysti mergaičių gimazijos kepurėlę, įvairių knygų, odontologijos rinkinį, dailyraščio sąsiuvinį, išlikusį nuo 1908 metų, ir net arklių pasus!

Taip, ši paroda pareikalavo daug laiko, daug pastangų, bet rezultatas kaustantis dėmesį, tad pasinaudokime galimybe patyrinėti istorijos faktus. Lietuvos šimtmečiui skirti renginiai primena – Tėvynė –  tai neįkainojamas palikimas, jį reikia vertinti, juo reikia rūpintis.

Deimantė Lajauskaitė, Greta Litvinaitė, gimnazijos informacijos sklaidos klubo narės

Nuotraukos Gintauto Našlėno