Vasario 6 dieną visoje Lietuvoje buvo minima tarptautinė Saugesnio interneto diena. Šiais metais Saugesnio interneto dienos šūkis „Junkis, kurk ir dalinkis pagarbiai: geresnis internetas prasideda nuo tavęs!“, kuris kviečia interneto vartotojus, ypač vaikus, atkreipti dėmesį į interneto turinį ir prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo.

Nors dalyje rajono mokyklų ir buvo paskelbtas karantinas, renginiai, akcijos, įvairi prevencinė veikla vyko aktyviai, nes daugumoje rajono mokyklų jau yra saugesnio interneto ambasadoriai, kurie šiais mokslo metais dalyvavo Švietimo informacinių technologijų centro vykdomo projekto mokymuose.

Saugesnio interneto ambasadorės: Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos IT mokytoja Daiva Kačinskienė ir Gargždų „Minijos“ progimnazijos IT mokytoja Raminta Birgelienė, sukūrė tarptautinį eTwinning projektą „Internetas - prakeiksmas ar palaima?“ ir pakvietė jame dalyvauti kitas mūsų rajono mokyklas. Prie projekto prisijungė Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija, Gargždų „Minijos“ progimnazija, Kretingalės, Agluonėnų, Dituvos pagrindinės mokyklos, Dovilų vaikų lopšelis-darželis „Kregždutė“, Gargždų lopšelis-darželis Ąžuoliukas, Gargždų muzikos mokykla. Iš viso prie projekto prisijungė 108 Lietuvos ir užsienio mokymo įstaigos. Projektas vyks visą vasario mėnesį, todėl mokiniai dar nagrinės saugumo internete problemas ir aiškinsis, kaip elgtis susidūrus su grėsmėmis.

Kiekviena mokykla Saugesnio interneto dienos minėjimą išnaudojo kaip puikią progą pasikalbėti su savo mokiniais apie virtualaus pasaulio teigiamas ir neigiamas puses, apie pagarbą kitam, nepakantumą patyčioms ir tinkamą elgesį internete.

Agluonėnų pagrindinėje mokykloje buvo filmuojama specialiai šiai dienai sukurta TV laida #togetherforrespect. Laidos metu buvo priminta šios dienos svarba, tikslai, kur ir kokios pagalbos galime gauti. Laidą kūrė mokyklos aštuntokai ir IT mokytoja Daiva Kačinskienė. Ant visų mokyklos durų buvo pakabinti mokinių kurti informaciniai plakatai, o draugiško interneto simbolis, mėlynasis meškiukas, apsilankė TV laidoje #togetherforrespect, kurioje visiems dalino piliules, nuo grėsmių internete ir kvietė visada nepamiršti, kad geresnis internetas prasideda nuo kiekvieno iš mūsų!

Judrėnų Stepono Dariaus pagrindinėje mokykloje informacinių technologijų pamokose 5 – 7 klasių mokiniai kūrė saugaus interneto taisykles „Būk saugus internete!”. Taip pat piešė įvairių internetinių programėlių logotipus, kurie papuošė mokyklos stendą. Vyresnių klasių mokiniai ruošė informacinius lankstinukus, skirtukus su įvairia informacija, kaip teisingai, saugiai, pagarbiai elgtis ir bendrauti internete. Parengtais darbeliais pasidžiaugti galėjo visa mokykla. Pertraukų metu, norintys mokiniai galėjo sudalyvauti internetinėse aklojo teksto rinkimo varžybose, kuriose laimėjo dešimtos klasės mokinys Tomas Savickas. Visos dienos darbus apibendrino 5 – 10 klasių mokinukų filmo „Emodži“ peržiūra ir aptarimas.

Šiūparių mokyklos-daugiafunkcio centro 5 – 8 klasių mokiniai apie saugesnį internetą kalbėjo klasės valandėlių metu. Mokykla buvo prisijungusi prie LITEXPO kongresų centre organizuojamo renginio „Viskas prasideda nuo mūsų“ ir klausėsi paskaitos „Kaip teisingai išnaudoti socialinius tinklus?!“.

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazistai dalyvavo paskaitose-diskusijose, kurias organizavo IT mokytoja Ramutė Stankaitienė.

Pašlūžmio mokyklos-daugiafunkcio centro mokinukai žiūrėjo filmukus, aptarė saugaus interneto taisykles, sprendė testus, kuriuos parinko IT mokytoja Liudvika Kuzminčiūtė.

Kretingalės pagrindinės mokyklos IT mokytojas Steponas Bambalas surengė mokiniams protmūšį su kahoot įrankiu. Taip pat kūrė minčių žemėlapius, logotipus, piešė piešinius.

Gargždų „Kranto“ pagrindinėje mokykloje Saugesnio interneto dieną saugesnio interneto ambasadorės, IT mokytoja Violeta Liuksienė ir pradinių klasių mokytoja Jolanta Gilvonauskienė, pradinių klasių mokiniams išdalijo saugaus interneto atmintines, rodė filmuką, su mokiniais dalyvavo diskusijoje „Internetas - draugas ar priešas“. Mokiniai savo mintis apie saugesnį internetą išreiškė piešdami plakatus. Vyresnių klasių mokiniai kūrė minčių žemėlapį „Interneto nauda ir pavojai“. SI ambasadorės paruošė plakatą, kuriame garbingo elgesio taisyklės internete yra užkoduotos QR kodais. Visų klasių duris papuošė draugiško interneto logotipas – mėlynasis meškiukas.

Dovilų ir Ketvergių pagrindinių mokyklų septintokai buvo pakviesti į viktoriną Saugesnio interneto dienai paminėti, kuri vyko Klaipėdos Prano Mašioto progimnazijoje. Viktorinos metu gavo užduočių, kaip saugiai ir atsakingai naršyti, skelbti savo asmeninius duomenis, sprendė kryžiažodžius, bei prisiminė lietuviškas patarles. Teigiamos emocijos liejosi kahoot testo metu. Mokiniai buvo apdovanoti padėkos raštais ir saldžiomis dovanomis. IT mokytoja Daiva Vinciūnienė dėkoja IT mokytojai Gitanai Ruškienei už pakvietimą ir viktorinos organizavimą.

Dituvos pagrindinės mokyklos IT mokytoja Rasa Jusčienė kvietė mokinius piešti logotipus ir plakatus, organizavo diskusiją, žiūrėjo prevencinius filmukus, kūrė mąstymo žemėlapius apie grėsmes internete.
IT mokytoja Roma Balsevičienė informavo, kad Lapių pagrindinėje mokykloje mokiniai kūrė minčių žemėlapius - Internetas - prakeiksmas ar palaima, istorijas apie internetinius nusikaltimus, logotipus su saugaus interneto simbolika, plakatus.

Gargždų „Minijos“ progimnazijoje 5-7 klasių mokiniai su savo IT mokytoja Raminta Birgeliene dvi savaites ruošėsi Saugesnio interneto dienai: piešė draugiško interneto logotipą - mėlyną meškiuką ir surengė parodą mokykloje, kūrė minčių žemėlapius, komiksus, plakatus, darė žaislą „Mėlyną meškiuką“, kūrė istorijas-vaidinimus su savo žaisliukais. O Saugesnio interneto dieną žiūrėjo ir aptarė filmą „Eksperimentas: ko tėvai nežino apie vaikus ir internetą?“. Taip pat prisiminė ir savo rudenį kurtą filmuką „Ateities kompiuteris“. Mokiniai piešė piešinius „Ką aš veikiu Internete?“ bei surengė darbų parodą mokykloje. Visi mokiniai atliko testą: „Ar esi saugus internete?“.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazistai, paraginti IT mokytojos Ramintos Birgelienės, kūrė plakatus, rašė sentencijas, kūrė anekdotus, rašė eilėraščius saugaus interneto tema, kūrė tinklalapius. IIa gimn.kl. mokiniai Oskaras Daukintis, Arnas Grišmanauskas ir Eidenis Kasperavičius sukūrė filmuką „Kodėl reikia būti atsargiam internete?“, skirtą 2018 m. draugiskasinternetas.lt konkursui.

Saugesnio interneto ambasadorių mokykloje misija – mokiniams patarti, mokyti tinkamai gyventi virtualiame gyvenime. Tikime, kad šių mokytojų žinutės, apie saugumą internete, pasiekė adresatą.

Daiva Kačinskienė, Klaipėdos rajono saugaus interneto ambasadorė