Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos antrokės Evelina Dargytė, Rugilė Žvirblytė, Greta Rudgalvytė, Aistė Dargužaitė, Ema Paulauskaitė turėjo galimybę dalyvauti respublikos bendrojo ugdymo mokyklų konferencijoje-viktorinoje ,,Kultūriniai, istoriniai ir biografiniai atspindžiai literatūroje“. Renginį, kuriame pranešimus skaitė dvidešimt devyni 9-10 klasių mokiniai, viktorinoje dalyvavo dar gausesnis būrys paauglių, organizavo Šilalės rajono Kvėdarnos Kazimiero Jauniaus gimnazija.

Mokiniai žaismingai kalbėjo apie lietuvių liaudies pasakas, sakmes: patyrinėjo moterų tipus pasakose, akcentavo, kad pasakų veikėjų herojiškumas – išmintis, mokėjimas ištverti išbandymus. Pranešėjai patikino, kad negalima šluotos statyti ražais į viršų – esą tai raganavimo požymis!.. Dar kartą išgirdome, jog galingiausią jėgą turi...žodis, todėl jį tarti reikia atsakingai ir apgalvotai.

Apie amžinąsias vertybes kalbėjo tie mokiniai, kurie pasirinko patyrinėti antiką. Gimnazistai drąsiai teigė, jog ir šiandien – ką bedarytume, ko besiimtume – svarbu jausti saiką. Negailėta pagyrų maištininkams, kurie leidžia suprasti tai, kas yra gera, kurie apgina tai, kas vertinga, kurie padeda keisti požiūrį.

Nemažai vertingų įžvalgų pateikė ir tie mokiniai, kurie savo pranešimo temą įrodė remdamiesi Biblija. Įdomu buvo išgirsti analizių, kaip šiuolaikiniai rašytojai į savo tekstus įterpia biblinius įvaizdžius, simbolius, kokios gyvenimo išminties gali rasti ir XXI amžiaus žmogus. Ne vienas kalbėtojas akcentavo, kad Biblijos tekstai leidžia suprasti, kad su blogiu reikia kovoti, bet ne smurtu. Labai svarbu nelikti pasyviam, abejingam, kai šalia klesti blogis.

Mokiniai, susiskirstę į komandas, dalyvavo viktorinoje ir atsakinėdami į įvairius klausimus, susijusius su tautosaka, antika, Biblija, gilino turimas žinias. Puikus sumanymas, kad komandas sudarė skirtingų mokyklų atstovai – taip išvengta konkurencijos, tik sukurta atmosfera susipažinti, bendradarbiauti, palyginti save, savo mokymąsi su kitais bendraamžiais. Mokytojai, ruošę savo ugdytinius konferencijai-viktorinai, renginio pabaigoje uždavė klausimų ir taip komandos, atidžiai klausiusios pranešimų, užsidirbo papildomų taškų – trys daugiausiai taškų surinkusios komandos buvo apdovanotos saldžiais prizais.

Konferencijoje-viktorinoje ,,Kultūriniai, istoriniai ir biografiniai atspindžiai literatūroje“ pranešimus skaitė ir Klaipėdos universiteto dėstytojos Rūta Grumadaitė-Pabarčienė, Roma Bončkutė bei teologijos mokslų daktaras Remigijus 0želis. Organizatorius galima pagirti, kad pakvietė gebančius išsiskirti lektorius: štai R. Grumadaitė-Pabarčienė kalbėdama apie tautosaką ir nuostabiai padainavo, R. Bončkutės kalbai nestigo vaizdinės medžiagos. Na, o R. 0želio Biblijos aktualizavimas skatino diskusijas, kaip atsisakyti aukos situacijos ir išsaugoti orumą. Svečiai teigiamai įvertino mokinių pranešimus, pagyrė paauglius už dienos paskyrimą lietuvių kalbai, literatūrai, kultūrai.

Laikas konferencijoje-viktorinoje praėjo naudingai: ugdyta kritiškai, kūrybiškai, kontekstualiai mąstanti, bendraujanti ir bendradarbiaujanti individualybė, pasitikrinti gebėjimai taikyti 9-10 klasėje įgytas literatūros, viešojo kalbėjimo žinias kuriant ir skaitant individualų pranešimą, atliekant komandines užduotis. Su kolege Rasa Rusteikiene grįždamos džiaugiamės ir savo šauniais mokiniais, ir sumaniai dirbančiais Lietuvos lituanistais.

VAIZDO ALBUMAS

 

Zofija Vaitkuvienė, Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė