2019 11 04 14 52 29 2019 10 29 Mintys po konferencijos apie žmogaus orumą Google nuotraukosSpalio 29 d. Lietuvos Respublikos prezidentūroje vyko konferencija „Žmogaus orumo klausimas. Su kokiomis problemomis susiduriame Lietuvoje?“. Konferencijos iniciatorė - LR Prezidento žmona Diana Nausėdienė. Konferencijoje dalyvavo įvairių nevyriausybinių ir profesinių organizacijų atstovai, politikai, mokslininkai ir visuomenininkai.

Man teko garbė ir didžiulė atsakomybė dalyvauti šioje konferencijoje. Lietuvos pirmoji ponia D. Nausėdienė. maloniai pakvietė dalyvauti pasaulinei orumo dienai paminėti skirtoje konferencijoje, kurioje siekiama atkreipti dėmesį į socialinę nelygybę, skurdą ir kitas opias problemas, kurias sukuria žmogaus orumo pažeidimai. Buvo kviečiama kartu ieškoti galimų sprendimo būdų, dalintis gerąja patirtimi, kaip, stiprinant bendruomeniškumą, pilietines iniciatyvas, siekiama užtikrinti kiekvieno žmogaus orumą.

„Lietuvos statistika kelia nerimą: savižudybių procentas, patyčių aukų skaičiai, socialinė atskirtis aiškiai rodo, kad visuomenė dvasiniame, etiniame lygmenyje kraujuoja. Bet ar darome ką nors reikšmingo tam, kad pakeistume padėtį?“, – renginio pradžioje klausė D. Nausėdienė. „Į materialiąją, fizinę, finansinę plotmę gilinamės stipriai. Mes tai darome nuosekliai, intensyviai ir iš širdies. Aiškiai suvokiami materialiojo, konkurencinio pasaulio dėsniai. Valstybės, politinių, verslo institutų pastangomis jie yra nuolat struktūrizuojami, valdomi, tvarkomi. Priežastiniai pasekminiai ryšiai analizuojami ir akcentuojami kaip visuomenėms patys svarbiausi ir kertiniai. Kertiniai jie yra, bet ar svarbiausi? Šiandien neretai daugelis jaučiame aštrų sielos skausmą, dvasinį alkį“, konferencijos įžangoje kalbėjo D. Nausėdienė.

Konferencijoje VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto prof. dr. Ilonos Tamutienės, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto docentės dr. Giedrės Širvinskienės, Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto dekanės dr. Zitos Žebrauskienės ir visuomenės nuomonės ir tyrimų centro „Vilmorus“ direktoriaus dr. Vlado Gaidžio skaityti pranešimai padarė didžiulį įspūdį, praturtino idėjų ir įkvėpė naujiems darbams.

Džiugu, kad šios konferencijos metu turėjau galimybę pasidžiaugti Klaipėdos rajono švietimo įstaigų įdirbiu. Tikiu, ką ir sakiau savo pasisakyme, kad esame teisingame kelyje. Pagalbos žmogui sistemoje reikia pradėti kalbėti ir veikti nuo savęs ir atsakyti į esminius klausimus, ką padarėme vardan kiekvieno vaiko savimonės, savitvardos, socialinio sąmoningumo, gerų tarpusavio santykių ir atsakingų sprendimų priėmimo. Padarėme daug, bet ateityje turėsime padaryti dar daugiau, kad mūsų veiklos kelias tęstųsi, o orumas taptų socialinės įtraukties klijais socialinių ir emocinių kompetencijų ugdyme.

Ši konferencija, kaip teigiama Prezidento komunikacijos grupės pranešime, – tai tęstinio projekto pradžia. Pirmoji ponia ketina nuolat grįžti prie orumo klausimo, rengti forumus ir konferencijas.

Loreta Kaltauskienė, Priekulės I. Simonaitytės gimnazijos direktorius pavauotoja ugdymui, LIONS QUEST programų instruktorė