2019 12 22 14 19 00 2019 12 Respublikinė mokinių konferencija Pažink žemaitiją Agluonėnų pagrindin2019-ieji metai buvo paskelbti Žemaitijos metais. Agluonėnų pagrindinė mokykla dalyvavo rajono etnokultūros programų konkurse ir gavo paramą projektui „Pažintis su Žemaitija“, skirtam Žemaitijos 800 metų sukakčiai. Mokykla yra Mažosios Lietuvos teritorijoje. Artimiausi mūsų kaimynai – žemaičiai. Noras kuo geriau pažinti kaimynus paskatino vykdyti šį projektą ir tapo pagrindiniu tikslu.

Visus metus mokykloje, vadovaujant projekto autorėms lietuvių kalbos mokytojai Virginijai Kuorienei ir socialinei pedagogei Kristinai Klenauskienei, vyko įvairios veiklos, skirtos pažinčiai su Žemaitija: piešinių paroda „Žemaičių rūbai“, eksponuota ir mokykloje, ir Jono Lankučio viešosios bibliotekos Agluonėnų filiale, sukurti skirtukai knygoms pagal žemaitiškus posakius, žemaitiškų tekstų skaitymai Gargždų krašto muziejaus Agluonėnų etnografinėje sodyboje, protmūšis mokykloje „Ar pažįsti Žemaitiją?“.

Respublikinė mokinių konferencija „Pažink Žemaitiją“ – baigiamoji projekto „Pažintis su Žemaitija“ dalis. Į mūsų kvietimą pasidalinti savo darbais apie žymius Žemaitijos žmones, jų darbus, pristatyti Žemaitijos istorijos, gamtos ir kultūros paminklus, papasakoti apie Žemaitijos miestus ir miestelius atsiliepė mokiniai ir jų mokytojai iš įvairių Žemaitijos vietų. Agluonėnų pagrindinės mokyklos mokiniai pristatė Žemaitijos laiko juostą ir papasakojo apie Žemaitijos vietas, kurias verta aplankyti; Neringos gimnazijos darbas „Žemaitijos gaublys“ – apie įdomius Žemaitijos gamtos objektus, Mažeikių Kalnėnų gimnazijos mokiniai mus pamokė žaisti savo sukurtą stalo žaidimą „Žemaitija ir jos istorija“; Klaipėdos Prano Mašioto progimnazija pristatė darbus apie žemaičių krikšto istoriją ir senųjų kultūrinių arealų pėdsakus Žemaitijos kraštovaizdyje; Šilutės rajono Žemaičių Naumiesčio gimnazijos mokiniai papasakojo apie savo miestelio šviesuolius Frydrichą Megnių bei Benediktą Orentą ir pakvietė aplankyti Žemaičių Naumiestį, pristatydami miestelio lankytinas vietas. Klausėmės Šilutės rajono Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokinių pasakojimų apie Švėkšnos šviesuolius skulptorius Jakševičius ir jų kūrybinį palikimą Švėkšnoje, apie grafų Pliaterių įtaką miestelio kultūriniam gyvenimui. Labai įdomus buvo Plungės rajono Kulių gimnazijos pranešimas „Žemaitijos miestelio herbai per matematikos prizmę“, kur pamatėme, kad visai kitaip – skaičiuojant, matuojant ir piešiant – galima pažinti Žemaitiją.

Dar kartą įsitikindami, kad toli yra arti, norime padėkoti Klaipėdos rajono Vėžaičių pagrindinės mokyklos mokiniams ir jų mokytojams už Vėžaičių miestelio ir jo apylinkių pristatymą; Endriejavo pagrindinei mokyklai už darbą „Ant septynių kalvų“ ir paukščio iš šiaudų darymo pamokas; Veiviržėnų gimnazijos muziejininkams už pristatytą pačių sukurtą 2020 metų kalendorių „Žemaičiai iš Veiviržėnų – Lietuvos Valstybei“ , o Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos šokių kolektyvui už meninę programą „Žemaitišką pynė“, linksmą polką su patrepsėjimais ir gerą nuotaiką.

Gerą nuotaiką, žemaitiškas dainas ir šokius mums dovanojo ir Kretingos Simono Daukanto progimnazijos vaikų folkloro kolektyvo „Blezdingelė“ pasirodymas „Su Daukantu auginame Lietuvą“, ir Plungės „Saulės“ gimnazijos mokinių kompozicija „Žemaitejuo yr dvė jūras“.

Konferencijoje „Pažink Žemaitiją“ dalyvavo trys meniniai kolektyvai, pranešimus parengė 32 mokiniai. Konferencijos dalyvius iš 14 mokyklų ruošė 24 mokytojai, gavę Klaipėdos rajono švietimo centro kvalifikacijos pažymėjimus.
Konferencija baigėsi. Šiltas, jaukus, labai natūralus žemaičių, mylinčių savo kraštą ir norinčių apie jį papasakoti, susibūrimas. Išsiskirstėme geriau pažindami vieni kitus, galbūt panorę aplankyti kokią nors nežinomą vietą Žemaitijoje, turbūt susiradę draugų ar bendraminčių ir, žinoma, turtingesni negu čia atėjome.

VAIZDO REPORTAŽAS

Virginija Kuorienė, lietuvių kalbos mokytoja