Metodinė veikla

Gegužės 16 d. Ugdymo plėtotės centro „Mokytojo TV“ vyko tiesioginė vaizdo transliacija „Klaipėdos rajono ugdymo įstaigų geroji patirtis įgyvendinant etninės kultūros integruoto ugdymo programas“. Rajono gerąją patirtį pristatė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Irena Barbšienė, Klaipėdos rajono švietimo centro metodininkė Nomeda Skliuderienė ir Agluonėnų lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Andželika Jasienė.

Gargždų „Minijos“ progimnazijos mokytojos metodininkės Ramunė Našlėnienė, Jūratė Grimalienė ir Raminta Birgėlienė transliacijai parengė filmuotą pranešimą. Endriejavo pagrindinės mokyklos pristatymo, kurį parengė direktorė Vilma Ugintienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Laima Kazragienė ir mokiniai, vaizdo įrašą sukūrė Klaipėdos rajono švietimo centro metodininkas Julius Adomkus.

Kviečiame susipažinti su transliacijos medžiaga:

TRANSLIACIJOS VAIZDO ĮRAŠAS: https://www.youtube.com/watch?v=SVx-BXbmm6o

„Tik su žmogaus dvasiniu pajėgumu ir tikėjimu gali klestėti ir tobulėti pati kalba,“- tokiais kalbininko, publicisto, pedagogo, mūsų kraštiečio Andriaus Ašmanto žodžiais prasidėjo pirmoji  Lietuvos bendrojo lavinimo mokyklų ir gimnazijų mokinių komandinė olimpiada.

Olimpiadą, skirtą šiam kalbininkui atminti, surengė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos lietuvių kalbos mokytojai drauge su partneriais – Klaipėdos universiteto Baltų filologijos katedra. Pereinamąjį žymenį 11-12 klasių komandai įsteigė kalbininko sūnaus, pirmosios nepriklausomos Lietuvos Vyriausybės ministro, profesoriaus Leono Ašmanto šeima. Olimpiadoje dalyvavo dvylika 9-10 (I-II) ir 11-12 (III-IV) klasių komandų, daugiausiai iš Žemaitijos.

Balandžio 4 d. Agluonėnų pagrindinės mokyklos informacinių technologijų mokytoja Daiva Kačinskienė Klaipėdos rajono mokyklų 7-8 klasių mokinių komandas sukvietė į trečiąjį informacinių technologijų konkursą „Baitukas 2016“.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vyriausioji Specialistė Rasa Žvaginienė pasidžiaugė, kad konkurse dalyvavo vienuolikos rajono mokyklų komandos (iš viso rajone yra tokių mokyklų 17).

Gana simboliška, kad balandžio 1-2 d., minint Tarptautinę vaikų knygos dieną, Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje buvo organizuotas Lietuvos mokinių meninio skaitymo konkursas. Juk be knygų skaitymo, tekstų interpretavimo ir suvokimo labai sudėtinga išsiugdyti meninio skaitymo įgūdžius. Skaitantys mokiniai puoselėja meninio žodžio suvokimą bei raišką, tampa iškalbingi, individualiai mąstantys ir kūrybingi. 

Mūsų rajonui konkurse atstovavo Gargždų „Vaivorykštės“ trečiokas gimnazistas  Džiugas Girijotas, kuris skaitė XIX a. Lietuvos poeto, lenkų literatūros klasiko  Adomo Mickevičiaus dramos „Vėlinės” ištrauką . Kompoziciją „Pasvirę į kraujo pusę” pagal rašytojų Juditos Vaičiūnaitės, Icchoko Mero, Anos Frank, Algimanto Mockaus kūrybą atliko Ani Albertyan (IVc), Povilas Kelbauskis (IVa), Emilija Valkauskaitė (IVa). Gimnazistai, įveikę gausų būrį stiprių konkurentų (Džiugo amžiaus grupėje buvo aštuoniolika skaitovų, o kompozicijų – dešimt),  apdovanoti Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro III laipsnio diplomais. Mokinius konkursui ruošė lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Rasa Rusteikienė.

Jau ketvirtus metus Gargždų miesto priešmokyklinukai susiburia draugystės ratelin Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje.

Patyčios gali ir turi liautis! Ikimokyklinėje įstaigoje vaikai neretai susipyksta ar susistumdo dėl norimo žaislo, knygos ar žaidimo vietos. Ramesni vaikai gali tapti aukomis. Gal čia jau patyčios? O gal tiesiog vaikiški nesusipratimai?

Kad vaikiški nesusipratimai netaptų patyčiomis, reikalingas draugiškas ir pagarbus suaugusių elgesys, pokalbiai apie draugišką elgesį ir tarpusavio bendravimą, skatinimas bendradarbiauti.

Kovo 14 – 18 dienomis visose keturiose ikimokyklinio ugdymo įstaigose vyko teminė savaitė „Savaitė BE PATYČIŲ 2016“.

Šiandien dailus raštas - retenybė. Laiškai, atvirukai, dienoraščiai spausdinami kompiuteriu, išmaniuoju telefonu. Plunksnakotį į rankas imame vis rečiau, o baltą popieriaus lapą mums atstoja IKT ekranai. Tenka pripažinti, kad nebemokame gražiai rašyti , kad rašyti ranka tampa vis didesnis iššūkis. Nesusimąstome, kad rišlus ir tvarkingas raštas atspindi harmoningą asmenybę, kad
tvarkinga rašysena yra žmogaus vidinės kultūros ir gero tono ženklas. Šių savybių šiandienos gyvenime stinga vis labiau, nes dėl itin greito gyvenimo tempo ir padidėjusio informacijos srauto jas vis sunkiau išsiugdyti.

Kovo 10 d. ,, Minijos“ progimnazijoje įvyko rajono mokyklų dailyraščio konkursas ,, Rašyk dailiai‘‘. Konkurse dalyvavo  42 mokiniai iš 9 rajono mokyklų. Į lapus sugulė Vydūno, I.Isoko, V.Krėvės Mickevičiaus ir M.Daukšos žodžiai apie Tėvynę ir Kalbą.

Šią savaitę (kovo 14-18 dienomis) mokyklose vyksta veiksmo savaitė be patyčių. Rajono socialinių pedagogų metodinis būrelis apsilankė Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje, kur vyko gerosios patirties sklaida. Vyresnioji socialinė pedagogė Laima Rebždienė pristatė socialinę ir prevencinę veiklą gimnazijoje. Socialinės pedagogės pertraukos metu stebėjo „Savaitės be patyčių“ dienos renginį. Vėliau aplankė gimnazijos muziejų, kur sukaupta daug vertingos medžiagos ir eksponatų ne tik apie šią gimnaziją, bet ir apie Veiviržėnų istoriją. Susipažinusios su gimnazija, socialinės pedagogės apsilankė Veiviržėnų amatų centre. Susipažino su centro vykdoma edukacine veikla. Dėkojame vyr. socialinei pedagogei Laimai Rebždienei už puikiai ir produktyviai praleistą metodinę dieną. Socialinių pedagogė metodinio būrelio pirmininkė Edita Stanienė. VAIZDO ALBUMAS

 

LR Švietimo ir mokslo ministro 2016 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. V-46 patvirtinta lietuvių  kalbos  ir literatūros pagrindinio ugdymo programa. Pagal ją nuo 2016 m. rugsėjo  visose Lietuvos mokyklose bus dirbama 5,7,9 klasėse, o nuo 2017 – 2018 m.m. 5-10 klasėse. Naujovės laukia ir PUPP. Programos pokyčiai sietini su visa ko naujinimu, taip pat įtaką padarė ir standartizuotų testų, OECD PISA rezultatai.

DSC 0016Jau keleri metai Lietuvos ir užsienio lietuviškose mokyklose vyksta lietuvių kalbos ir literatūros olimpiada, kurios tikslas skatinti mokinių domėjimąsi lietuvių kalba, literatūra, kultūra. Šiemet pirmas etapas, kuriame dalyvavo 9-12 klasių mokiniai, jau vyko rajono mokyklose. Mokyklų etapo laimėtojai   sausio 21d. rinkosi į Gargždų „Kranto“ pagrindinę mokyklą, kur vyko antrasis etapas, jį organizavo Klaipėdos rajono švietimo centras. Užduotys buvo atliekamos dviejose grupėse: 9-10 ir 11-12 klasių. Mokiniams reikėjo rašyti esė nurodyta tema (trukmė 120 min.) bei atlikti užduotis, skirtas lituanistikos žinioms ir įgūdžiams patikrinti (trukmė 120min.).

rašymas rankaŠeštus metus Lietuvos gyventojai kviečiami išbandyti gebėjimą dailiai rašyti ranka  nacionaliniame Vinco Kudirkos dailyraščio konkurse „Rašom! 2016“.

Nacionalinio konkurso Rašom komisijos primininkė, Lietuvių kalbos instituto vyriausioji mokslo darbuotoja akademikė prof. Grasilda Blažienė teigia, kad puoselėti rašymą ranka elektronikos ir klaviatūrų amžiuje yra nepaprastai svarbu. „Manau, kad siekimas rašyti dailiai, ugdo daugelį asmens charakterio bruožų: pastabumą, dėmesingumą, susikaupimą, tvarkingumą, estetinį skonį. Šių savybių šiandienos gyvenime labai reikia, nes dėl itin greito gyvenimo tempo ir padidėjusio informacijos srauto jas vis sunkiau išsiugdyti“, - sako G.Blažienė.

Spalio–gruodžio mėnesiais vyko Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus, Klaipėdos rajono Pašlūžmio mokyklos-daugiafunkcio centro administracijos, mokyklos informacinių technologijų vyr. mokytojos Liudvikos Kuzminčiūtės organizuojamas kompiuterinių piešinių konkursas „Sveikas, medi!".

Konkurse dalyvavo dvylika Klaipėdos rajono mokyklų. Pateiktas 361 kompiuterinis piešinys. Aktyviausi dalyviai, pateikę daugiausiai darbų – Gargždų „Minijos" progimnazija, Gargždų „Vaivorykštės" gimnazija, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazija, Agluonėnų pagrindinė mokykla, Pašlūžmio mokykla-daugiafunkcis centras, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija.

2015 m. gruodžio 3 d. rajono logopedai ir specialieji pedagogai dalyvavo Lietuvos logopedų asociacijos (LLA) organizuotoje mokslinėje-praktinėje konferencijoje „Vaikų kalbėjimo ir kalbos sutrikimų identifikavimas“ , kuri vyko Šiauliuose , Šiaulių Universiteto bibliotekoje. Konferencijoje buvo pristatyti LLA narių vykdomo, UPC finansuojamo, projekto ,,Vaikų kalbėjimo ir kalbos sutrikimų atpažinimas ir įvertinimas“ rezultatai.

Jau 11-tą kartą  pristatomi praėjusiais metais išleistų lietuvių literatūros kūrinių penketukai keturiose kategorijose. Akcijoje dalyvaujančios knygos yra parašytos šiuolaikinių lietuvių autorių ir išleistos nuo 2014 m. rugsėjo 1 d. iki 2015 m. rugpjūčio 31 d. Ekspertų komisijos atrinko 20 knygų - po penkias kiekvienoje kategorijoje. Perskaitę galėsime pasakyti, ar mūsų, skaitytojų mėgėjų, skonis sutampa su ekspertų?

Knygų suaugusiesiems penketuką sudaro Birutės Jonuškaitės ,,Maranta" (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), Valdo Papievio ,,Odilė, arba Oro uostų vienatvė" (,,Alma littera"), Dalios Staponkutės  ,,Iš dviejų renkuosi trečią. Mano mažoji odisėja" (,,Apostrofa"), Antano Šileikos ,,Pirkiniai išsimokėtinai" ("Versus aureus"), Tomo Vaisetos ,,Paukščių miegas" (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

Dalinuosi įspūdžiais tik grįžęs iš abiturientams vestos kolegės mokytojos metodininkės, lituanistės Irenos Juciuvienės pamokos  „Vytauto Mačernio lyrikos apnuoginta širdis“. Neslėpsiu- šio poeto kūrybinis palikimas man mažai buvo žinomas,  o ir jo asmenybė  iki tol kėlė daug nežinomųjų. Pasirengimas pamokai, mokinių dėmesys sudėtingo ir tragiško likimo poetui, manyčiau, buvo tai, kas žmogaus sieloje palieka pėdsaką, gilų ir prasmingą.

Spalio 23d. Kretingos rajone įvyko chemijos mokytojų edukacinė išvyka (seminaras)  „Chemijos mokytojų dalykinių, kultūrinių kompetencijų plėtojimas“, „Cheminės technologijos duonos kepime ir augalų veikliųjų medžiagų poveikis aplinkai bei žmogaus organizmui“.

Kretingos muziejaus Tradicinių amatų centre susipažinta su duonos kepimo technologija;  kepimo tradicijomis, savarankiškai išsikepta duonelės ir ragaišio.(nuotraukoje: duonelės kepimui pasirengta); susipažinta su  Kretingos miesto bei jos apylinkių materialinės ir dvasinės kultūros lobiais (nuotraukoje: „pavasario ir vasaros...“);  su senaisiais žemės dirbimo įrankiais, duonai kepti naudotais rakandais,su smulkiosios tautosakos lobynu apie duoną. Daugiau sužinota  apie kalendorines ir šeimos šventes, kuriose buvo Apeiginė duona. Pasigrožėta  Kretingos dvaru ir žiemos sodu – įspūdingiausiu Lietuvoje.

Gargždų "Minijos" progimnazijos istorijos mokytoja metodininkė Jūratė Grimalienė ir technologijų mokytoja metodininkė Ramunė Našlėnienė parengė integruotą istorijos ir technologijų pamoką "Pirmykščio žmogaus menas ir tikėjimas" ir kviečia kolegas pasinaudoti jų parengta medžiaga.

Pokategorės