Biologija

gamtos mokslu metodine sasauka 22024 m. kovo mėn. 12 dieną vyko Klaipėdos rajono gamtos mokslų metodinė sąšauka dėl atnaujintų programų gamtos mokslų mokytojams. Ilona Tulabienė, fizikos mokytoja metodininkė, pristatė pagal atnaujintas programas išleistus gamtos mokslų vadovėlius. Džiugu, jog Klaipėdos rajono gamtos mokslų mokytojai vieningai nusprendė įsigyti ,,Šviesos“ leidyklos vadovėlius.

steam issukis nauja patirtis gimnazistamsKovo 22 d. penkiolika Gargždų ,,Vaivorykštės” gimnazijos Ig klasės mokinių su biologijos mokytoja Raimonda Kundrotiene dalyvavo renginyje „STEAM iššūkis 2023“ Telšiuose. Paskaitas ir praktinius užsiėmimus mokiniams ir mokytojams organizavo Vytauto Didžiojo universiteto Gamtos mokslų fakulteto dėstytojai, Kauno moksleivių techninės kūrybos centro metodininkai ir Telšių STEAM centro darbuotojai.

paslaptingas lasteliu pasaulisSmalsumas, noras tyrinėti ir pažinti pasaulį  – įgimtas dalykas, kuris niekur nedingsta ir brandžiame amžiuje. Tai patvirtino Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojai, kovo 24 dieną apsilankę Gagždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos gamtos mokslų laboratorijoje. Balti chalatai ir gausybė indelių kūrė paslaptingą atmosferą ir žadino norą greičiau pažinti nematomą ir paslaptingą ląstelių pasaulį.

simtameciai medziai klaipedoje ir klaipedos rajoneKlaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija jau vienuoliktą kartą 8–12 klasių uostamiesčio moksleiviais organizuoja renginį, skirtą Žemės dienai paminėti. Gamtosauginio forumo „Klaipėda – miestas, kuriame gyvenu“ atidarymas prasideda Žemės vėliavos iškėlimu, aplinkos ministro Simono Gentvilo ir uosto direkcijos generalinio direktoriaus Algio Latako sveikinimais forumo dalyviams. Gamtosauginiame moksleivių forume „Klaipėda – miestas, kuriame gyvenu“ pranešimus įvairiomis Klaipėdai aktualiomis gamtosaugos, ekologijos temomis skaitė ir savo įžvalgas apie aplinkosaugines problemas pristatė 15 moksleivių.

ko negali pamatyti plika akimi pamatyk mikroskopuSausio 18 dieną į ,,Vaivorykštės“ gimnazijos gamtos mokslų laboratoriją sugužėjo 22 ,,Minijos“ progimnazijos mokiniai, besimokantys IVa klasėje, ir jų mokytoja Rasa Marcinkevičienė. Mokiniai dalyvavo netradicinėje pamokoje ,,Ko negali pamatyti plika akimi, pamatyk mikroskopu“. Gimnazijos biologijos mokytoja Raimonda Kundrotienė priminė mokiniams, kad gyvi  organizmai sudaryti iš ląstelių. Kai kurios ląstelės yra matomos plika akimi.

gamtos mokslu laboratorijoje kvepejo duonaAdventas – gražus laukimo metas. Kokia prasminga dovana, kai gali susiburti, pabendrauti, pagiedoti kalėdinių giesmių. Tokios nuotaikos apgaubti gruodžio 19 dieną  vedėme integruotą biologijos ir muzikos pamoką „Kalėdų belaukiant“, kurioje dalyvavo Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos Ig klasės mokiniai, Neringos Putinaitės mama Rima Putinienė.

klaipedos rajono gamtos mokslu mokytojai veivirzenuoseMes, Klaipėdos rajono gamtos mokslų metodinio būrelio mokytojai, lankėmės Veiviržėnuose. Didžiąją laiko dalį praleidome Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijoje, apžiūrėjome gimnazijos edukacines erdves, džiaugėmės mokinių darbais. Biologijos mokytoja metodininkė Diana Vepštienė parodė atnaujintą gamtos mokslų kabinetą ir priemones, gautas iš kokybės krepšelio projekto, pasidalino patirtimi, kaip jos mokiniai patiria pažinimo džiaugsmą ir noriai mokosi biologijos. Visi susidomėję klausėmės apie praktikos darbą ,,Mikroorganizmai aplink mus“, kurio metu mokiniai nuo savo išmaniųjų telefonų, rankų ant specialios terpės augino mikroorganizmus.

Gimnazijos gamtos mokslų laboratorijoje netradicinėje pamokoje dalyvauja Gargždų „Minijos“ progimnazijos 4c klasės mokiniai ir jų mokytoja Vida Ratkuvienė. O užsiėmimus veda gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė Raimonda Kundrotienė. Mokiniai atlieka praktinį darbą, gamina spalvotus dirbtinius ikrus, kuriuos kūrybiškai panaudos kurdami paveikslėlį – gėlę.

geriausias inzinerinis sprendimasGegužės viduryje vyko VILNIUS TECH nuotolinio ugdymo platformos „Ateities inžinerija“ pavasario sesijos tematikos ,,Dizaino technologijos ir inovacijos“ projektinių darbų konkursas, kuriame mūsų gimnazijos IVb klasės mokinys Arnas Rutė ir IIc klasės mokinė Orinta Kiaulakytė pristatė darbą ,,Sekvencinė pavarų dėžė“. Darbas buvo įvertintas kaip geriausias inžinerinis sprendimas.

gimnazistai dalijosi tyrinejimo patirtimisNe kartą teko įsitikinti, kad mokiniai aktyvūs yra ne tada, kai aiškinamės teorinę medžiagą (o kaip be jos?..), jie susidomėję darbuojasi, kada paskatini dalyvauti projektuose. Be abejo, atliekami tyrimai, pokyčių stebėjimas analizavimas, lyginimas sudaro sąlygas labiau įsitraukti.

Aktyvaus patyriminio mokymosi  paskatinimas – gegužės 5 dieną Gargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos antrų  klasių mokinių dalyvavimas respublikinėje nuotolinėje moksleivių  gamtos mokslų konferencijoje „Tirk, atrask ir būsi pastebėtas“, kurią organizavo Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija. 

konferencija galimybe ivairiapusiskiau ugdytisGargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos mokiniai dalyvavo Žemaitijos regiono gamtos mokslų mokinių tiriamųjų darbų konferencijoje ,,Sužinok daugiau“, vykusioje Kretingos muziejuje.   Konferencijos pradžioje Klaipėdos universiteto Botanikos sodo direktorė prof. Asta Klimienė pasidalino savo mokslinių tyrimų praktika „Klimato kaitos vertinimas pagal fenologinius stebėjimus Klaipėdos universiteto botanikos sode“, o vėliau  tiriamuosius darbus pristatė iš kitų 9 Lietuvos mokyklų atvykę mokiniai. Mūsų gimnazijos pirmokai Gytis Gediminas ir Jokūbas Žilius pristatė darbą „Cigarečių nuoviro poveikis ridikėlių dygimui ir dūmų poveikis daigų augimui“. 

biomedicinos inzinerija teorija ir praktikaVasario pradžioje Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje startavo projektas „Kokybės krepšelis“, finansuojamas ES struktūrinių fondų lėšomis. Viena iš pirmųjų veiklų – Vilnius Tech lektorius Donato Lukšio paskaita ,,Biomedicinos inžinerija“. Joje dalyvavę I ir II klasių gimnazistai išgirdo apie biomedicinos inžinerijos mokslo naujoves, dirbtinių organų ir galūnių konstravimą bei pritaikymą, bioninių galūnių evoliuciją, taikant besivystančias technologijas. Mokiniams buvo įdomu sužinoti, kada buvo sukurta pirmoji bioninė kūno dalis, kaip, tobulėjant technologijoms, keitėsi kūno galūnių protezai, kaip jie kuriami, apžiūrėti bioninės rankos fragmentą, išbandyti šlaunies ir kelio sąnario protezo veikimą.

Klaipėdos „Žemynos“ gimnazija organizavo respublikinę mokinių konferenciją "Ekologinis ugdymas XXI amžiaus mokykloje: biologiniai, etiniai, filosofiniai ir kultūriniai aspektai". Mokiniai ne tik pristatė savo pranešimus ekologine tematika, bet galėjo išklausyti pranešimus, parengtus Klaipėdos universiteto doc.dr.Gražinos Šmitienės ( „Antropoceno eros iššūkis - ekologinis ugdymasis“)  ir dr. Loretos Kelpšaitės Rimkienės ( „Kranto arda: klimato kaitos ar žmogaus veiklos padarinys?“).

gimnazistai tirinejo atrado ir buvo pastebetiGargždų ,,Vaivorykštės“ gimnazijos mokiniai dalyvavo respublikinė nuotolinėje gamtos mokslų konferencijoje „Tirk, atrask ir būsi pastebėtas“, kurią organizavo Klaipėdos r. Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazija. Konferencijos tikslas: skatinti mokinių domėjimąsi gamtos mokslais, stiprinti mokinių projektinio, tiriamojo, kūrybinio darbo rengimo kompetencijas bei padėti mokiniams sėkmingai pasirengti ateities karjerai. Gimnazistai neabejingi aplinkos taršai, jaučia atsakomybę už savo elgesį gamtoje ir ieško ekologinių problemų sprendimo būdų. Mokiniai pristatė ekologinio visuomenės švietimo ir tiriamuosius aplinkosaugos darbus.

biomedicinos inzinerija naujas issukis gimnazistamsBiomedicinos inžinerija – tai tarpdalykinė disciplina, apimanti mechanikos inžinerijos, biologijos ir medicinos mokslų žinias. Viena pagrindinių biomedicinos inžinerijos užduočių – gerinti sveikatos paslaugų kokybę techninėmis priemonėmis, kuriant ir projektuojant techninę  medicinos įrangą, skirtą žmogaus sveikatai gerinti, palengvinti kasdienį asmens sveikatos priežiūros specialistų darbą, padėti diagnozuoti ligą.

gimnazistai dziaugiasi partneryste su imone uab mars lietuvaSiekiant veiksmingai ir kryptingai įgyvendinti inžinerinio ugdymo strategiją, Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su UAB „Mars Lietuva“, kuria abipusiai įsipareigojome ne tik vykdyti bendras veiklas, organizuoti paskaitas, bet ir įgyvendinti projektus kartu su mokiniais. Sutarta, kad 14 trečiokų gimnazistų šiuos mokslo metus vykdys projektą „Išmanūs namai“.